התחדשות עירונית

אחד הפרויקטים היותר גדולים שצוברים תאוצה בתחום הנדל"ן, הוא ללא ספק פרויקט התחדשות עירונית אשר הוקם במטרה להגיע לאותם אזורים מיושנים ובניינים מתפוררים, אשר חשופים לנזקים ופגיעות הרסניות כתוצאה מרעידת אדמה עתידית. המטרה של התחדשות עירונית היא לטפח את אותם אזורים ובתי מגורים ישנים ולהתאימם לאזורים חדשים, מטופחים ומודרניים כיאה לתקופה בה אנו חיים. פרויקט התחדשות עירונית מהווה למעשה הזדמנות מעולה לאותם דיירים באזורים מיושנים, לשפר את בעיית הדיור שלהם ולשדרג את איכות חייהם.

 

אופציות לביצוע פרויקט התחדשות עירונית

פרויקט התחדשות עירונית מאפשר מצד אחד שדרוג לרמת חייהם של דיירים, אשר חיו עד היום בסביבת מגורים מיושנת ושאינה מתפתחת ומצד שני, היא מטיבה גם עם היזמים אשר איתרו את ההזדמנות לפרויקט והובילו את כל התהליך משלב הפניה לדיירים, דרך הגשת התוכניות לביצוע וחתימה על הסכמים ועד השלב הסופי של סיום הפרויקט, לשביעות רצונם של הדיירים. ישנן שתי אופציות לתהליך של התחדשות עירונית והן:

  1. פרויקט פינוי בינוי – במסגרת תהליך פינוי בינוי הדיירים חותמים על פינוי דירתם והריסת הבניין מהיסוד ובתמורה, הם זוכים לבניה מחודשת של הבניין, פיתוח אזור המגורים וכמובן דירה חדשה אשר תחליף את דירתם הישנה ותעלה את ערך הנכס בעשרות אחוזים. מדובר במצב בו כולם מרוויחים, גם הדיירים שזוכים לשדרוג באיכות חייהם ושדרוג כלכלי וגם היזמים, אשר נהנים מתשואה גבוהה כתוצאה מכמות הדירות אשר נוספו לבניין ועומדות למכירה בסכומים גבוהים.
  2. פרויקט תמ"א 38 – במסגרת תהליך תמ"א 38 לא מבצעים הריסה של הבניין, אלא מבצעים חיזוק יסודות הבניין מפני רעידות אדמה. במסגרת תמ"א 38, הדיירים זוכים לשדרוג חיצוניות הבניין, הוספת מעלית לבניין, תוספת ממ"ד לדירה, תוספת מרפסת ופיתוח הבניין. מבחינת היזם, הוא זוכה לכמה דירות אשר יתווספו על גג הבניין ויזכה ליהנות מהרווח עם המכירה שלהם ללקוחות.